Vyzkoušel jsem

Zde postupně přidávám zajímavé saunové lokace, které jsem měl možnost navštívit a kde je zajímavá sauna, saunový park nebo saunové centrum. Osobně jsem za mnoho let objel celou řadu wellness ceter a saun v ČR, Rakousku, Německu, Itálii, Maďarsku ale třeba i ve Finsku. Asi zde nedokáži nikdy shromáždit informace o stovkách saun, které jsem navštívil, ale alespoň malý výběr pro vaší inspiraci přináším.

 • Rajaportin sauna, Tampere, Finsko

  Finsko1

  Rajaportin sauna ve městě Tampere je nejstarší veřejnou saunou ve Finsku. Sauna je stále téměř v původním stavu a saunování zde má své nenapodobitelné kouzlo. Po vstupu jsem se ocitl v šatně, která zároveň slouží jako odpočívárna. Za jejími dveřmi už je vlastní sauna. Po pravé straně jsou obrovská bílá kamna připomínající pec, v nichž se přes den topí a odpoledne a večer se saunuje. Polévání kamenů bylo skutečně řádné, nahoře bylo opravdu horko. Naštěstí vedle kamen je nádrž na vodu a spousta lavorů – místo na očistu a polévání. Nezaměnitelnou atmosféru tohoto saunování je potřeba prožít na vlastní kůži.

  Můj obdiv sklidilo velké množství knih o saunování a fotografie z historie i současnosti saunování v Tampere, které se nachází v útulné kavárně naproti přes dvůr.  Velmi vděčný jsem byl i za možnost nakoupit zde upomínkové předměty.

  Můj článek:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/navstivili-jsme-nejstarsi-verejnou-saunu-ve-finsku/

  Oficiální informace:
  http://www.pispala.fi/rajaportinsauna/index.en.php (v AJ)

 • Eurotherme Resort, Bad Schallerbach, Rakousko

  12083_2V části patřící saunovému světu najdete vnitřní i venkovní saunovou zahradu a malou relaxační terasu. V saunové zahradě se mi velmi líbily ceremoniály ve velké sauně. Doporučuji se posadit na tu nejnižší lavici, protože nálevy jsou zde rozhodně náročnější a delší, na druhou stranu ale opravdu zajímavé. Překvapilo mě, že opravdu nikdo v průběhu ceremoniálu neodchází! Saunová zahrada rovněž nabízí stromovou saunu na nízkém kmeni bývalého stromu a Kelo saunu z až 500 let starých borovic rostoucích na polárním kruhu. Co nabízí saunový svět uvnitř budovy? Je to opět několik prohříváren včetně relaxační při 58°C, tří aromatických komůrek, infračervené kabiny atd. Velmi zajímavá je jeskyně se solným bazénem. Nicméně vnitřní prostory nejsou tak malebné a osobité jak bych očekával. Každý saunový svět nabízí četné relaxační prostory a ani Bad Schallerbach není výjimkou.

  Můj článek:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/v-saunovem-svete-a-aquaparku-v-rakouskem-bad-schallerbach/

  Oficiální informace:
  http://www.eurothermen.at/ (v NJ)
  http://www.eurothermen.at/en/ (v AJ)

 • Toskana Therme, Bad Schandau, Německo

  TOSKANAZde je několik prohříváren uvnitř a pak také saunová zahrada, či spíše zahrádka.  V saunové zahrádce jsou zajímavé cestičky s různými povrchy – Kneippův chodník, studený bazén, spechy, lehátka a dvě venkovní sauny – saunové domky. Jedna je klasická finská a v druhém domku je ukrytý parní důl – štolu připomínající prohřívárna vystavěná ze dvou místností. V první chladné se otáčí kolo se studenou vodou, voda je všude. Zde je třeba chvilku strávit a připravovat se na vstup do štoly. Za dalšími dveřmi je pak důlní vozík naložen kameny a velký krystal. Na kamenných lavicích můžete v páře rozjímat třeba nad středověkou těžkou dřinou horníků v hlubokých horkých štolách.

  Zaujala mě i vnitřní bylinková sauna s automatickým nálevem a finská sauna, ve které se pořádají tradiční saunové ceremoniály. Zajímavá byla cisterna – tedy parní místnost s tekoucí vodou a dvěmi místnůstkami k posezení. Ve tmě za zvuků proudící vody v oblacích páry opět příjemně relaxujete. Relaxace pak může pokračovat ve velké modré výřivce uprostřed vnitřních prostor. V prvním patře je pak relaxační místnost.

  Můj článek:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/vychutnejte-si-liquid-sound-tekouci-zvuk-vsemi-smysly/

  Oficiální informace:
  http://www.toskanaworld.net/web/cz/therme_bad_schandau/home.asp (vČJ)

 • Spreewelten, Lübbenau, Německo

  tucnaci2Saunový svět je speciálně upraven pro milovníky starých věcí, je to vlastně takový skanzen. Velmi se mi líbila úprava jednotlivých prohříváren i celkové provedení saunové zahrady. Asi nejvíce mě zaujala Sauna příběhů neboli knižní sauna s teplotou až 85° C. Ta se nachází přímo uprostřed areálu a je trochu zapuštěná do země s širokou střechou ve tvaru obří kupky sena. Vešel jsem do kupky sena a hned jsem se zaposlouchal do příběhů. Mají tu ale i okurkovou saunu nebo saunu s prasátky, prostě paráda.

  tucnaci

  Určitě také nesmíte minout areál s tučňáky, jejichž bazén těsně sousedí s jedním z bazénů místního aquaparku.

  Můj článek:

  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/saunovy-svet-jako-skanzen-a-vodni-svet-s-tucnaky/

   

  Oficiální informace:
  http://www.spreewelten-bad.de/ (v NJ)
  http://www.spreewelten-bad.de/english/spreewelten-unique-adventure-and-deep-relaxation/ (v AJ)

 • Bad Birnbach, Německo

  BirnbachSaunový svět v Bad Birnbach je postaven jako vnitřní, s jednou venkovní saunou, která je stylově zanořena do země. Venku jsou také bazény a odpočinkové zóny. Velmi se mi líbila prostorná zahrada posetá lehátky. Jde o saunový svět, takže i zde platí pobyt bez plavek. Můžete se tak nechat vykoupat ve sluneční lázni zcela bez oděvu. Vnitřní sauny jsou velmi pěkně dekorovány. Líbila se mi prostorná ceremoniálová sauna s krystaly a barevným osvětlením, nebo solná sauna obložená solnými kvádry, které prosvětluje nápadité osvětlení.

  Můj článek:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/leciva-relaxace-ve-venkovskych-laznich-bad-birnbach/

  Oficiální informace:
  http://www.badbirnbach.de/index.php?menu_id=238 (v ČJ)

   

 • Therme Erding, Německo

  ErdingSaun je zde 25, každá je něčím zvláštní, unikátní. V sauně s výhledem na jezero a zahradu jsem dostal jogurtovou masku jako součást speciálního rituálu. V jedné části jsou umístěné parní římské lázně s mělkým bazénem a muzikoterapií, v jiné sauně se provádí saunový rituál pro muže a podává se zde pivo. Další prohřívárna nabízí ceremoniál s podáváním čerstvého pečiva, které se propéká přímo v sauně. Další je dvoupatrovým srubem, v kterém je velmi vysoká teplota a při nálevech se opravdu divím, že to všichni účastníci vydrží a neutíkají. Zajímavé bylo, že zvyšování teploty poléváním kamenů zde prováděli hned dva saunéři, ovívání ručníkem vytvářející teplotní nárazy tak šlo mnohem rychleji.

  Moje články:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/erding-predcil-nase-ocekavani/
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/nejvetsi-saunovy-svet-a-wellness-areal/

   

  Oficiální informace:
  http://www.therme-erding.de/ (v NJ)
  http://www.therme-erding.de/de/100686/100888/english.html (v AJ)

 • Saunahof, Bad Füssing, Německo

  saunovy-statek-stary-200-let-slouzi-jako-saunovy-svetSnad nejhezčí saunový statek. Statek 200 let starý je velmi pěkně přestavěný na saunový svět. Uprostřed nádvoří je teplý bazén s vodou přes 30°C, okolo dostatek ploch pro slunění s lehátky. Ceremoniály v Jagasauně 90°C mají grády, sauna není nijak obří velikosti a o to je větší teplo. Další ceremoniálovou saunou je Hexensauna 80°C,  v sauně nad velkými kamny je větrák, který i při ceremoniálech bere práci saunérovi, který jen přihlíží… V 1. patře je úžasná sauna v kuchyni nebo nízkoteplotní odpočívárna s vůní sena a pravým senem nadekorovaným tak, že se cítíte jako na půdě. Bramborová sauna ve sklepě nabízí aufgussy s peelingy. Takže bramborový ceremoniál je asi největší zvláštností saunování ve statku. Solná lázeň, římská lázeň nebo biosauna doplňují výčet prohříváren. Úžasné jsou i odpočívárny, balkony… Saunahof je propojený s Therme 1.

  Moje články:
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/saunovy-statek-stary-200-let-slouzi-jako-saunovy-svet/
  http://www.wellnessnoviny.cz/clanek/navstivili-jsme-nejvetsi-lazne-evropy/

   

  Oficiální informace:
  http://www.therme1.de/cz/sauna-areal/sauna-areal.html (v ČJ)

  Hodnocení:
  – saunový svět 8.9/10
  – aufguss (saunové ceremoniály) 5.7/10
  – relaxace 9.5/10
  – další služby – parkování, obsluha, pokladna, občerstvení 8/10

   

Comments are closed